حج از دیدگاه حضرت علی – بخش اول
تیر ۱۲, ۱۳۹۶
حج خانوادگی و خویشاوندی با خرید فیش حج
تیر ۲۹, ۱۳۹۶
نمایش همه

شناخت معارف دین و انتقال انها به یکدیگر

فیش حج

شناخت معارف دین و انتقال انها به یکدیگر

شناخت معارف دین و انتقال انها به یکدیگر

هدف دیگر تشریع حج و عمره، آن است که مسلمانان با معارف دین و آموزه های قرآن و روایات اهل بیت و نیز اماکن و حوادث برجا مانده از رسول خدا و امامان معصوم آشنا شوند و دربازگشت از این سفر معنوی، آنچه را که فراگرفته اند یا مشاهده کرده اند، برای دیگران بازگو کنند؛ چنانکه امام رضا درباره فلسفه تشریع حج فرمود :

فان قال فلم امر بالحج قیل : لعله الوفاده الی الله عز وجل و طلب الزیاده… مع ما فیه من التفقه و نقل اخبار الائمه الی کل صقع و ناحیه کما قال الله تعالی” فلولا نفر من کل فرقه منهم طائفه لیتفقهوا فی الدین و لینذروا قومهم اذا رجعو الیهم لعلهم یحذرون ”

فیش حج

اگر گفته شود که چرا خدا انسان ها را مامور به حج کرده است؟ در پاسخ گفته می شود : هدف از حج، کوچ کردن انسان به سوی خداوند عزوجل و طلب زیادی است… . افزون بر آن چه در حج از تفقه و فهم دین و نقل اخبار امامان معصوم به هر منطقه و ناحیه ایی از سرزمین های اسلامی است؛ همان گونه که خداوند عزوجل می فرماید : ” چرا از هر گروهی از مومنان ، طایفه ایی به سفر نمی روند تا دانش دین را بیاموزند و چون بازگشتند ، مردم خود را انذار کنند. شاید آنان نیز از خداوند پروا کنند.

در روایتی نیز از امام صادق سوال شد :

” ما العله التی من اجلها کلف الله العباد الحج… ولتعرف آثار رسول الله و تعرف اخبار و یذکر ولا ینسی.

علتی که خداوند بندگان را مکلف به حج کرد چیست؟ ]آن حضرت در بخشی از کلام خود فرمود[ ” علت تشریع حج آن است که مردم با آثار رسول خدا و اخبار آن حضرت آشنا شوند و این آثار و خبار یادآوری گردد و فراموش نشود.

حج گزار در این سفر افزون بر اینکه با مسائل فراوان عمره و حج آشنا می شود، احکام و معارف دینی دیگر مرتبط با این دو عبادت را نیز می آموزد ؛ برای مثال ، برای صحیح انجام دادن نمازهای واجب و مستحب حج و عمره، با احکام نماز ، برای حلال شدن اموال ، با مسائل زکات ، خمس و دیگر واجبات مالی و نیز برای پاک بودن لباس و بدنش ، با احکام طهارت و نجاست آشنا می شود.همچنین حج گزار به برکت عمره و حج ، با بسیار از مسائل اعتقادی ، اخلاقی و سیاسی که به نوعی با مسائل حج و عمره ارتباط دارد، آشنا می شود.

همچنین حج گزاران در عرفات، مشعر و منا که سرزمین عرفان و معرفت و شعور است، افزون بر دعا و مناجات، درجلسات متعدد معرفتی که دراحادیث پیشوایان دین به آن سفارش شده است، شرکت می کنند. در این جلسات، آنان با عقاید و معارف دین و احادیث پیامبر و امامان معصوم آشنا می شوند و شناخت خود را از دین و آموزه های الهی تعمیق می بخشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *