حاجی مهمان ویژه خداست
حاجی مهمان ویژه خداست
فروردین ۱۹, ۱۳۹۶
آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن
آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن
فروردین ۲۵, ۱۳۹۶
نمایش همه

تاکید معصومین بر به جا آوردن حج

تاکید معصومین بر به جا آوردن حج

تاکید معصومین بر به جا آوردن حج

تاکید معصومین بر به جا آوردن حج

 

تاکید ائمه معصومین بر به جا آوردن مکرر حج و عمره

عمره و حج از چنان محبوبیت و جایگاهی نزد خداوند و اولیای معصوم الهی برخوردار است که ائمه معصوم  بر رفتن بسیار به حج و عمره تاکید فراوانی کرده اند. ازجمله در ادعیه ماه رمضان و شب قدر – که از بهترین ماه ها و شب های استجابت دعاست – مومنان به درخواست مکرر حج از خداوند ترغیب شده اند. امام زین العابدین در دعایی خطاب به خداوند چنین فرمود :

” اللهم وامنن علی بالحج و العمره و زیاره قبر رسولک صلواتک علیه و رحمتک و برکاتک علیه  و علی اله و آل رسولک علیهم السلام ابدا ما ابقیتنی فی عامی هذا و فی کل عام.”

خدایا! بر من منت بگذار و توفیق انجام دادن حج و عمره و زیارت قبر رسول خودت را تا زمانی که زنده ام ، در این سال و همه سال ها، به من عنایت فرما.

در بخشی دیگر از دعای آن حضرت آمده است :

” و اتمم انعامک ، انک خیر المنعمین و اجعل باقی عمری فی الحج و العمر ”

خدایا! و نعمت خودت را بر من کامل کن که تو بهترین نعمت دهنده ایی  و بقیه مرا در حج و عمره قرار ده.

در ادعیه متعدد دیگری نیز که از امام صادق و امام کاظم نقل شده است ، به مومنان سفارش شده است که در همه سی شب ماه مبارک رمضان، از جمله شب قدر، از خداوند توفیق انجام دادن حج در همان سال و همه سال ها را طلب کنند.

 

افزون بر این، در روایاتی دیگر به انجام دادن مکرر حج، حتی با صرفه جویی در مخارج زندگی و با استقراض از دیگران سفارش شده است از جمله در حدیثی آمده است که امام صادق به یکی از اصحاب خود به نام  ” عیسی بن منصور ” فرمود : ” یا عیسی ان استطعت ان تاکل الخبز و الملح و تحج فی کل سنه فافعل ” ؛ ای عیسی! اگر می توانی نان خالی و نمک بخوری و هرساله به حج بروی این کار را انجام بده.

در روایتی دیگر آمده است که شخصی به امام صادق فرمود :

” انی رجل ذئ دین فاتدین و احج فقال نعم هو اقضی للدین ”

من مردی بدهکارم. آیا باز قرض کنم و حج بجا آورم؟ امام فرمود : ” بلی، حج برای ادای دین کارسازتر است” .

این نکته در روایات متعدد دیگری نیز از اهل بیت آمده است. البته فقیهان، این موارد را حمل بر مواردی کرده اند که شخص توانایی مالی برای پرداخت بدهی خویش را داشته باشد یا گفته اند این روایات ، اختصاص به افرادی دارد که توکل آنان به خداوند زیاد است که برای چنین افرادی ، رفتن به حج یا عمره، حتی با وجود بدهکاری، ایرادی ندارد.

اولیای الهی و امامان معصوم افزون بر اینکه  دیگران را به زیاد رفتن به حج و عمره ترغیب و تشویق می کردند، خود نیز مکرر این عمل را بجای می آوردند.

 

فیش حج

از مطلب قبلی (حاجی مهمان ویژه خداست) دیدن فرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *