فی حج
گسستن از شیطان
خرداد ۳, ۱۳۹۶
فیش حج
پیوند با رهبران الهی و دوستان خدا (تولی)
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
نمایش همه

بهره مندی از منافع دنیوی

فیش حج

بهره مندی از منافع دنیوی

 

از دیگر اهداف تشریع حج و عمره، منفعت دنیوی است تا مومنان از رهگذر این مناسک به خیرات مادی و معنوی دردنیا دست یابند؛ چنان که خداوند می فرماید :

” واذن فی الناس بالحج… لیشهدوا و منافع لهم ” ؛ ” و مردم را به حج فراخوان… تا شاهد منافع خویش باشند”. (حج: ۲۷و۲۸)

بر اساس روایات اهل بیت، مراد از منافع در این آیه، هم منافع دنیوی و هم برکات اخروی است. گفتنی است یکی از منافع دنیوی این سفر ، مسائل مادی و اقتصادی است، چنان که امام صادق می فرماید :

” فجعل فیه الاجتماع من المشرق والمغرب… ولیتربح کل قوم من التجارات من بلد الی بلد ولینتفع بذلک المکاری والجمال… ولوکان کل قوم انما یتکلون علی بلادهم و ما فیها هلکوا و خربت البلاد و سقط الجلب والارباح… فذلک عله الحج “.

فیش حج

 

” پس خداوند در حج، مردم را از مشرق و مغرب زمین جمع کرد تا… هرگروهی از تجارت های خود از شهری به شهر دیگر سود برند و کرایه دهندگان و صاحبان شتر بهره مند شوند… و اگر هرقومی تنها به تجارت در سرزمین خود و آنچه در آن است بسنده کند، هلاک می گردید و سرزمین ها از آبادی و منفعت خارج می شد و تجارت و سود مردم از بین می رفت… پس این است علت و فلسفه حج.

امام رضا نیز یکی از علت های تشریع حج را سود اقتصادی دانسته و فرموده است :

حج برای همه مردم در شرق و غرب زمین منفعت دارد؛ چه آنان که در خشکی اند، چه آنان که در دریا بسر می برند، چه آنان که حج می گذارند و چه آنان که در حج نیستند؛ اعم از تاجران و وارد کنندگان کالا ، فروشندگان و خریداران، کاسبان و کرایه دهندگان مرکب ها، فقیران و مسکینان.

از دیگر منافع دنیوی حج، بی نیازی حج گزاران و نجات آنان از فقر است؛ چنان که در حدیثی رسول خدا فرمود: ” الحج و العمرهینفیان الفقر” ؛ ” حج و عمره فقر را از بین می برد ” .

دراحادیثی دیگر نیز از آن حضرت آمده است که فرمود : ” حج به جا آورید تا بی نیاز شوید “، یا ” حج به جا آورید تا فقر نشوید “.

منافع و برکات دنیوی حج و عمره، تنها به منافع مادی و اقتصادی محدود نمی شود؛ بلکه برکات دیگری از جمله سلامتی بدن را نیز به همراه دارد. امام زین العابدین در این باره فرمود : ” حجوا واعتمرو اتصح اجسامکم و تتسع ارزاقکم ” ؛ ” حج و عمره به جا آورید تا جسمتان سالم و روزی تان زیاد شود “.

برکت دنیوی دیگر حج و عمره، طولانی شدن عمر است؛ چنان که رسول خدا فرمود : ” من رجع من مکه و هو ینوی الحج من قابل زید فی عمره ” ؛ ” کسی که از مکه بازگردد و قصد انجام دادن حج در آینده را داشته باشد، بر عمرش افزوده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *