از حکمت های مهم تشریع مناسک حج و عمره از سوی خداوند، پاک کردن بندگان از آلودگی های گناهان است تا انان را دوباره به حریم بندگان خالص و طاهر خود داخل کند
از اهداف اصلی حج توبه و پاک شدن از آلودگی هاست
فروردین ۲۹, ۱۳۹۶
آثار مهم حج
آثار حج
اردیبهشت ۹, ۱۳۹۶
نمایش همه

اقامه دین، تهذیب نفس و تقویت ایمان از آثار حج هستند

اقامه دین ، تهذیب نفس و تقویت ایمان از آثار حج هستند

اقامه دین ، تهذیب نفس و تقویت ایمان از آثار حج هستند

تهذیب نفس و ایجاد تقوی

از دیگر اهداف مهم حج و عمره، پیراستن نفس از رذایل اخلاقی و آراستن آن به فضایل اخلاقی و ایجاد تقواست؛ چنان که خداوند می فرماید :

” الحج اشهر معلومات فمن فرض فیهن الحج فلا رفث ولا فسوق ولا جدال فی الحج و ما تفعلوا من خیر یعلمه الله و تزودو فان خیر الزاد تقوی واتقون یا اولی الالباب ” (بقره : ۱۰۹)

حج ماه های معینی دارد . پس هرکس در این ماه ها حج را بر خود واجب گرداند باید در اثنی حج از همبستری و نافرمانی و جدال با دیگران بپرهیزد  و هرکار خیری انجام دهید ، خداوند بر آن آگاه است. برای خود توشه برگیرید که در حقیقت ، بهترین توشه، تقوا و پرهیزکاری است و ای خردمندان از من پروا کنید.  در روایات اهل بیت و کلمات مفسران، کلمه فسوق در آیه مذکور ، به دروغ، فحش، تفاخر، لقب بد به یکدیگر دادن یا هرگونه گناه تفسیر شده است. برخی از محققان نیز گفته اند : مراد از  ” لا رفث ”  کنترل قوای شهوانی، مقصود از ” لا فسوق ” تطهیر قوه غضب و مراد از ” ا جدال ” تهذیب قوای فکری است.

در بخشی از روایت امام رضا نیز که درباره فلسفه تشریع حج ذکر شده، آمده :

” عله الحج الوفاده الی الله … و حظرها عن الشهوات و اللذات و التقرب فی العباده الی الله عزوجل و الخضوع و الاستکانه والذل… و حظرالانفس عن الفساد ”

علت تشریع حج، حرکت انسان به سوی خدا، … پرهیز نفس از شهوات و لذت ها ، تقرب جستن به خداوند در عبادت، تقویت خضوع و فروتنی درخود… و دور کردن نفس از فساد.

 

اقامه دین و تقویت ایمان

هدف دیگر تشریع عمره و حج، اقامه و احیای دین الهی و تقویت ایمان مومنان است؛ چنان که خداوند می فرماید :

” جعل الله الکعبه البیت الحرام قیاما للناس والشهر و الحرام و الهدی و القلائد ” (مائده : ۹۷)

خداوند، کعبه و ماه های حرام و قربانی های بی نشان و نشان دار را برای قوام کار مردم قرار داد.

در روایات اهل بیت ” قیاما للناس ” ، به اقامه دین و معاش مردم تفسیر شده است. در روایتی آمده است که حضرت فاطمه فرمود : ” فرض الله الایمان تطهیرا من الشرک… والحج تسنیه للدین ” ؛ ” خداوند ایمان را برای تطهیر انسان از شرک … و حج را برای رفعت دین قرار داده است ”

سبب آنکه حج و عمره موجب اقامه دین و تقویت ایمان می شود، آن است که در حج و عمره، بسیاری از احکام و معارف دین ، احیا می گردد؛ زیرا چنان که در مباحث گذشته اشاره شد، حج و عمره هرچند که یکی از واجبات دین است، اما از واجبات و اعمالی است که بسیاری از احکام و معارف دین ، اعم از اصول و فروع دین را در خود جای داده است.

فیش حج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *