آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن
آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن
فروردین ۲۵, ۱۳۹۶
اقامه دین ، تهذیب نفس و تقویت ایمان از آثار حج هستند
اقامه دین، تهذیب نفس و تقویت ایمان از آثار حج هستند
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۶
نمایش همه

از اهداف اصلی حج توبه و پاک شدن از آلودگی هاست

از حکمت های مهم تشریع مناسک حج و عمره از سوی خداوند، پاک کردن بندگان از آلودگی های گناهان است تا انان را دوباره به حریم بندگان خالص و طاهر خود داخل کند

از اهداف اصلی حج توبه و پاک شدن از آلودگی هاست

از اهداف اصلی حج توبه و پاک شدن از آلودگی هاست

حکمت و اهداف عمره و حج

بی شک  هریک از اعمال و احکام شریعت اسلام، حکمت و اهداف خاصی دارد که گاه برای عوام و خواص آشکار است و گاه برای همگان، حتی عالمان اسلامی، قابل فهم و درک نیست.

تشریح حج و عمره نیز از این قاعده مستثنی نیست و خداوند متعال برای تشریع این مناسک، اهداف ومقاصد خاصی را قرار داده است که به نفع و مصلحت بشر است. از این رو بر مومنان حج گزار، شایسته است در حد امکان و توان، در پی تحقق این اهداف الهی باشند و از داشتن نیت ها و اهداف دیگر که گاهی با اهداف تشریع این دو عبادت منافات دارد، اجتناب کنند. دراینجا ما به برخی از حکمت ها و اهدافی که به برخی از روایات اهل بیت عصمت و طهارت برای سفر عمره و حج بیان شده است، اشاره می کنیم :

 

توبه و پاک شدن از آلودگی ها

از حکمت های مهم تشریع مناسک حج و عمره از سوی خداوند، پاک کردن بندگان از آلودگی های گناهان است تا انان را دوباره به حریم بندگان خالص و طاهر خود داخل کند؛ چنان که امام باقر فرمود :

خداوند چون به فرشتگان دستور داد که بر حضرت آدم سجده کنند، آنان دربرابر این درخواست خداوند پاسخ دادند که آیا روی زمین کسی را قرار می دهی که فساد می کند و خون می ریزد؛ درحالی که ما تسبیح و تقدیس می کنیم. خداوند در پاسخ انان فرمود : ” من چیزی را می دانم که شما نمی دانید ” .  پس بر آنان غضب کرد و هنگامی که فرشتگان، غضب الهی را مشاهده کردند در دادگاه الهی توبه کردند. خداوند برای پذیرش توبه آنان فرمان داد که بر دور ” ضراح ” که همان  ”  بیت المعمور ”  است طواف کنند. آنان نیز به طواف بر گرد بیت المعمور و استغفار به درگاه الهی مشغول شدند و خداوند توبه انان را قبول کرد و از انان راضی شد و اصل طواف از آنجا آغازگشت. سپس خداوند در مقابل ” ضراح ” ، روی زمین، کعبه را برای آن دسته از فرزندان آدم که مرتکب گناه می شوند ایجاد کرد تا آنان را از گناهانی که مرتکب شده اند، پاک کند.

در روایتی نیز از امام صادق آمده است که پس از ارتکاب ترک اولی از سوی حضرت آدم و اخراج از بهشت، آن حضرت از عمل خود پشیمان شد و به درگاه الهی تضرع کرد. آنگاه خداوند جبرئیل را به سوی ان حضرت فرستاد و جبرئیل به حضرت آدم عرض کرد :

” ان الله عزوجل بعثنی الیک لا علمک المناسک التی یرید الله ان توب علیک بها ” .

خداوند عزوجل، مرا به سوی تو فرستاد تا مناسک و اعمالی که خداوند می خواهد توبه تو را به وسیله آنها بپذیرد، به تو بیاموزم.

در حدیث دیگری از امام صادق آمده است که پس از انکه حضرت آدم طواف کردوو به ملتزم، پشت کعبه رسید و به گناهان خود در این مکان اقرار کرد، خطاب به خداوند فرمود :

” یا رب ان لکل عامل اجرا وقد عملت فما اجری؟ فاوحی الله عزوجل الیه : یا آدم قد  غفرت ذنبک. قال : یا رب ولولدی اولذریتی؟ فاوحی الله عزوجل الیه : یا آدم من جاء من ذریتک الی هذا المکان  و اقر بذنوبه و تاب کما تبت ثم استغفر غفرت له ” .

پروردگارا! هرکسی عملی را انجام دهد، مزدی دارد و من این اعمال را انجام دادم . پس مزد من چیست؟ خداوند به آن حضرت وحی کرد که گناهان تو را بخشیدم. حضرت آدم فرمود : ” آیا گناهان فرزندان و ذریه مرا نیز بخشیدی؟ “. خداوند به آن حضرت وحی کرد که هرکس از فرزندان تو به این مکان آید و به گناهانش اقرار کند و همانند تو استغفار کند، گناهانش را می آمرزم .

 

فیش حج

از مطلب قبلی ( آثار ترک حج و وظیفه حاکمینو معصومین در برابر آن ) دیدن فرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *