پیوند مسلمین با رهبران الهی
پیوند با رهبران الهی
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶
فیش حج
تهذیب نفس و اقامه
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶
نمایش همه

اتحاد مسلمانان با یکدیگر

اتحاد مسلمانان با یکدیگر

آشنایی و اتحاد مسلمانان با یکدیگراتحاد مسلمانان با یکدیگر

اتحاد مسلمانان با یکدیگر و آشنایی و همیاری آنها با هم از دیگر اهداف تشریع مناسک حج است ؛ چنان که امام صادق در باره علت تشریع حج فرمود :

” فجعل فیه الاجتماع من المشرق و المغرب… فذلک عله الحج ”
خداوند در حج، مردم را از مشرق و مغرب زمین جمع کرد تا یکدیگر را بشناسند و این است علت تشریع حج.

با بررسی آیات قرآن می توان به این نتیجه رسید که جامعه انسانی از یک ریشه و نژاد بوده و اتحاد و همبستگی در فطرت آنان به ودیعه نهاده شده است و تضادها و اختلاف ها، پدیده هایی اند که تحت تاثیر عوامل جانبی ، مقاصد شخصی و گروهی و طغیان بشر پدید آمده است.
خداوند متعال برای اینکه بشر را به این فطرت خود بازگرداند و آنان را بر محور توحید، گرد آورد و اختلاف و تفرقه را از میان آنان دور سازد، افزون بر فرستادن پیامبران الهی و کتاب های آسمانی، اعمال و تکالیف متعددی را نیز برای تحقق این هدف ، تشریع کرده است .یکی از اعمال و تکالیفی که با هدف آشنایی مسلمانان با یکدیگر و اتحاد آنان تشریع شده، مناسک عمره و حج است؛ اینکه خداوند به همه مسلمانان فرمان می دهد که از سراسر عالم با هر گروه و نژاد و قبیله و مذهبی که هستند، در یک زمان و در یک سرزمین ، گرد هم آیند و همانند هم لباس بپوشند و گرد یک خانه طواف کنند و اعمال و مناسکی همانند انجام دهند، برای این است که افزون بر انجام دادن مراسم و مناسک عبادی خویش ، با یکدیگر آشنا و متحد شوند و ضمن بررسی مشکلات یکدیگر، برای حل آنها چاره اندیشی کنند ؛ زیرا بی شک اتحاد مسلمانان ، همه نقشه های دشمنان اسلام را نقش بر آب خواهد کرد .

رسول خدا در خطبه ایی که برای حج گزاران در سرزمین منا ایراد کرد، فرمود :
” المومنون اخوه تتکافا دماوهم و هم ید علی من سواهم ” ؛ ” اهل ایمان با هم برادرند ؛ خون های آنان با هم برابری می کند.همه با هم در حکم یک دست و قدرت در مقابل بیگانه اند. “

امام خمینی نیز در این باره فرمود :
” حج برای این است که مشکلات یک سال مسلمین را بررسی کنند و درصدد رفع مشکلات برآیند… ، حج… برای قیام ناس بوده است. برای این بوده است که مسلمین ، مشکلات مسلمین را درک کنند و در رفعش کوشش کنند و برای این بوده است که بین مسلمین اخوت و مودت پیدا شود. اگر ما حج برویم و مصالح مسلمین را درنظر نگیریم، بلکه… نگذاریم مسلمین صحبت بکنند، از جنایت هایی که بر مسلمین می گذرد اطلاع نیابیم و روی آن پرده بپوشیم، این حج نیست. این یک صورت بی معناست . آن حجی که خداوند تبارک و تعالی می خواهد و آن حجی که اسلام از ما خواسته است ، آن است که وقتی می روید حج ، این مسلمین بلاد را بیدار کنید متحد کنید با هم ” .

فیش حج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *