فیش حج و ضرورت خرید و فروش فیش حج
خرداد ۲۵, ۱۳۹۶
حج از دیدگاه حضرت علی – بخش اول
تیر ۱۲, ۱۳۹۶
نمایش همه

آداب پیش از سفر عمره و حج ؛ تهیه هزینه و نیازمندی های سفر

فیش حج

آداب پیش از سفر عمره و حج ؛ تهیه هزینه و نیازمندی های سفر

زائر و مسافر سرزمین وحی، پس از آشنایی با عظمت و اهداف سفرش، باید اسباب و مقدمات آن را فراهم کند. در اینجا به برخی از مقدمات مادی این سفر که تهیه آنها ضرورت دارد اشاره می کنیم :

  • تامین هزینه و توشه سفر

نخستین اقدام مقدماتی زائر، تامین هزینه سفر، اعم از هزینه اصل سفر عمره و حج و مخارج درطول سفر است. دراین مورد اهل بیت به مومنان سفارش کرده اند که هزینه حج را از ماه ها و گاه سال ها قبل، اندک اندک کنار بگذارند تا هنگام فرا رسیدن موسم حج، هیچ گونه نگرانی و دغدغه ایی نداشته باشند؛ چنان که امام صادق فرمود :

” لو ان احدکم اذا ربح الربح اخذ منه الشیء فعزله فقال هذا للحج و اذا ربح اخذ منه و قال هذا للحج جاء ابان الحج وقد اجتمعت له نفقه عزم الله فخرج ولکن احدکم یربح الربح فینفقه فاذا جاء ابان الحج اراد ان یخرج ذلک من راس ماله فیشق علیه ”

اگر هریک از شما که سودی نصیبش می شود، بخشی از آن را جدا کند و بگوید : این برای حج باشد و این عمل را تکرار کند، هنگام موسم حج ، هزینه سفرش آماده است. از این رو با خیالی آسوده عزم خانه خدا را می کند. اما بعضی از شما همه سودی را که در طول سال نصیبشان می شود مصرف می کنند. چنین افرادی وقتی موسم حج فرا می رسد، باید هزینه آن را از اصل سرمایه خود خارج کنند که این کار برای آنان سخت است.

افزون بر هزینه سفر، وظیفه دیگر زائر، تهیه توشه و نیازمندی های سفرش است؛ چنان که خداوند زائران خانه خود را به فراهم آوردن توشه سفر فرمان می دهد و می فرماید :

” الحج اشهر معلومات… وما تفعلوا من خیر یعلمه الله وتزودوا ” . (بقره : ۱۹۷)

” حج در ماه های معینی انجاممی شود… شما هر کار نیکی که انجام می دهید، خداوند آگاه است و برای این سفرتوشه بردارید”.

از جمله لوازمی که حج گزاران شایسته است قبل از سفر ، آنها را فراهم کنند، عبارت است از : لباس مخصوص احرام، دمپایی مخصوص احرام، کمربند یا همیان برای مردها که لباس احرام را محکم نگه می دارد و لوازم همراه زائر را در آن می گذارند، کیسه کوچک برای سنگریزه های جمرات، کیسه مخصوص کفش ها، ناخن گیر، خمیردندان، صابون بد بو،بادبزن برای فصول گرما، لیوان آب ، خودتراش برای حلق سر در حج یا عمره، تسبیح برای گفتن ذکر، کتاب دعا، قلم و دفتر برای یادداشت احکام و مسائل شرعی و نیز ثبت خاطرات سفر، طناب برای بستن بار مسافر و نیازهای دیگر، نخ و سوزن، لوازم حمام و نظافت، داروهای مورد نیاز برای افراد بیمار و دیگر نیازهای ضروری حج گزار.

همچنین در روایات سفارش شده است که زائر، خوراکی های خاصی را برای این سفر به همراه داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *