اقامه دین ، تهذیب نفس و تقویت ایمان از آثار حج هستند
اقامه دین، تهذیب نفس و تقویت ایمان از آثار حج هستند
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۶
پیوند مسلمین با رهبران الهی
پیوند با رهبران الهی
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶

 

آثار حج

آثار حج

از دیگر اهداف و آثار مهم حج و عمره ، گسستن از شیطان و دشمنان خدا و برائت جستن از آنان برای همیشه است. مومن و مسلمان باید از دشمنان خدا و هرآنچه مانع رشد و تکامل او و رسیدن به سعادت است ، بیزاری جوید و بغض و عداوت آنان را در دل و عمل داشته باشد.

تبری از شیطان و دشمنان خدا، یکی از اصول اعتقادی همه ادیان توحیدی است که در آیات و روایات متعدد بر آن تاکید شده است. قرآن کریم در آیات متعددی شیطان را دشمن انسان معرفی کرده و انسان ها را به دوری از او فرمان داده است؛ از جمله خداوند می فرماید :

” الم اعهد الیکم یا بنی آدم ان لا تعبدوا الشیطان انه لکم عدو مبین ” ؛

” ای فرزندان ادم! آیا با شما پیمان نبستم که شیطان را نپرستید؛ زیرا شیطان، دشمن آشکار شماست “.(یس : ۶۰ )

از دیگر آثار مهم حج :

خداوند درآیه ای دیگر از قرآن کریم، تبری از کفار و معبودان آنها را سیره دائمی حضرت ابراهیم و پیروانش دانسته و مسلمانان را به الگو قرار دادن آن حضرت دراین باره فرمان داده است :

” قد کانت لکم اسوه حسنه فی ابراهیم والذین معه اذا قالوا لقومهم انا براوا منکم و مما تعبدون من دون الله  کفرنا بکم و بدا بیننا و بینکم العداوه والبغضاء ابدا حتی تومنوا بالله وحده… ” (ممتحنه : ۴)

برای شما در سیره ابراهیم و یارانش سرمشق نیکویی است؛ آن گاه که به قوم کافر خود گفتند؛ ما از شما و هرآنچه را غیر از خدا می پرستید؛ بیزاریم. به شما کفر می ورزیم و بین ما و شما دشمنی و کینه ابدی خواهد بود؛ تا زمانی که به خدای یگانه ایمان بیاورید.

این اصل از چنان اهمیتی برخوردار است که افزون بر طرح جداگانه آن در آیات و روایات، در حج نیز به طور خاص به آن تاکید و یکی از حکمت ها و اهداف آن شمرده شده است؛  چنان که خداوند می فرماید :

” واذن فی الناس باالحج… لیشهدوا منافع لهم… ثم لیقضوا تفثهم” ( حج : ۲۹-۲۷)

مردم را به حج فرا بخوان… ، تا شاهد منافع خویش باشند… ، سپس آلودگی ها را از خود دور کنند.

 

از دیگر آثار مهم حج :

در برخی روایات دیگر آمده است که شیطان در این سه مکان بر حضرت ابراهیم حاضر شد و آن حضرت نیز او را با هفت سنگ از خود دور کرد. از این رو رمی جمرات، میان پیروان حضرت ابراهیم به صورت یک سنت رواج یافت.

می توان گفت هدف اصلی از رمی و جمرات، دور ساختن و طرد شیطان و شیطان صفتان از جان و زندگی فردی و اجتماعی انسان است تا آنچه مانع انجام وظیفه بندگی در پیشگاه خداوند است از سر راه مومنان برداشته شود.در واقع رمی جمرات، تمرین عملی و همگانی برای زنده نگه داشتن روح مبارزه با شیطان و صفات شیطانی است .

 

فیش حج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *