تاکید معصومین بر به جا آوردن حج
تاکید معصومین بر به جا آوردن حج
فروردین ۲۳, ۱۳۹۶
از حکمت های مهم تشریع مناسک حج و عمره از سوی خداوند، پاک کردن بندگان از آلودگی های گناهان است تا انان را دوباره به حریم بندگان خالص و طاهر خود داخل کند
از اهداف اصلی حج توبه و پاک شدن از آلودگی هاست
فروردین ۲۹, ۱۳۹۶
نمایش همه

آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن

آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن

آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن

آثار ترک حج وظیفه حاکمین و معصومین در برابر آن

 

اجبار مسلمانان به انجام حج و عمره درصورت ترک آن

بر اساس برخی احادیث، اگر همه مردم، حج را ترک کنند، حکومت اسلامی وظیفه دارد مردم را به اجبار به حج و عمره ببرد. در روایتی از امام صادق در این باره آمده است :

” لو عطل الناس الحج لوجب علی الامام ان یجبرهم علی الحج ام شاووا و ان ابوا فان هذا البیت انما وضع للحج ” .

اگر مردم حج را تعطیل کنند، بر امام واجب است تا آنان را برای رفتن به حج اجبار کند؛ چه آنان میل به رفتن به حج داشته باشند یا نداشته باشند؛ زیرا کعبه برای حج قرار داده شده است.

در حدیث دیگری از آن حضرت آمده است :

” اگر مردم حج را ترک کنند، بر حاکم اسلامی واجب است که آنان را بر رفتن به حج و ماندن نزد کعبه وادار کند و اگر زیارت پیامبر را هم ترک کردند، آنان را به زیارت مرقد آن حضرت و بودن کنار مرقد ایشان وادار کند و اگر مردم اموالی برای رفتن به حج و زیارت قبر پیامبر نداشته باشند، حاکم باید هزینه آنان را از بیت المال تامین کند “.

 

زوال حیات مادی و معنوی با ترک حج و عمره

کعبه لنگرگاه ثبات، آرامش و امنیت بشر است و خداوند آن را برای بقای حیات مادی و معنوی انسان ها قرار داده است ؛ چنان که می فرماید : ” جعل الله الکعبه قیاما للناس ” ؛ ” خداوند ]زیارت[ کعبه را وسیله به پا داشتن ]مصالح[ مردم قرار داده است” . (ال عمران : ۹۷)

تعبیر  ” قیاما للناس ” بنا به گفته مفسران، معنای عامی دارد که هم حیات معنوی انسان را شامل م شود ؛ به طوری که وی را از جهل و دوری از تعالیم حیات بخش ادیان توحیدی نجات می دهد و هم حیات مادی و حفظ انسان را از هلاکت دنیوی شامل می شود.

بنابراین اگر همه مردم ، حج و عمره را تعطیل کنند، افزون بر از بین رفتن یا تضعیف حیات معنوی آنان ، حیات دنیوی شان نیز در معرض خطر قرار می گیرد ؛ چنان که در روایات فراوانی از اهل بیت به این مسئله اشاره شده است ؛ از جمله امیر مومنان علی(ع) در وصیت خود خطاب به همه مسلمانان فرمود : ” لاتترکوا حج بیت ربکم فتهلکوا ” ؛ ” حج خانه پروردگارتان را ترک نکنید که هلاک می شوید ” .

همچنین آن حضرت قبل از شهادت در وصیتی خاص در به امام حسن و امام حسین فرمود :

“اوصیکما بتقوی الله… الله الله فی بیت ربکم لا لا تخلوه ما بقیتم فانه ان ترک لم تناظروا ”

شمارا به رعایت تقوای الهی سفارش می کنم … سپس فرمود : از خدا پروا کنید! از خدا پروا کنید درباره خانه پروردگارتان ؛ تا زمانی که زنده اید آن را خالی نگذارید ؛ زیرا اگر حج خانه خدا ترک شود، مهلت داده نمی شوید.

 

 

از مطلب قبلی ( تاکید معصومین بر به جا آوردن حج ) دیدن فرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *